Doktor

Z Dead by Daylight Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mam trudności z utrzymaniem mojej mentalności. Każdy dzień, zmieniający świat dostarcza mi nowych prób. Człowiek ubrany w kitel lekarza wkroczył na moją drogę. Z daleka już go widziałam, chodził, szukał... Ale nie był ... normalny. Oczy i usta były w niepokojącym i przerażający sposób ukazane. Skąd się to wzięło? Nie ufam mu, wygląda na to, że chce przynieść ból, a nie ukojenie. Będę trzymać się z dala, to najmądrzejsza rzecz jaką mogę zrobić.
~ Nieznany (Przypuszczalnie Benedict Baker)

Doktor
DO charSelect portrait.png
Imię
Herman Carter
Płeć
Mężczyzna
Narodowość
Afroamerykanin
Lokacja
Instytut Pamięci Léry'ego
Moc
Iskra Cartera
Broń
Kij
Prędkość
115% | 4.6m/s (Kara)
Alternatywna prędkość
110% | 4.4m/s (Leczenie)
Dodatek
Spark of Madness
Aktor głosowy
Alex Lin


Herman Carter, ps. ,,Doktor" jest jednym z 13 Zabójców w Dead by Daylight.

Jest on częścią dodatku CHAPTER IV: Spark Of Madness


Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Doktor jest zabójcą wprowadzającym w obłęd, dzięki swej Mocy potrafi tworzyć Pole Statyczne wpływające na zachowanie ocalałych, powodując halucynacje i krzyki zdradzające ich pozycję.

Jego unikalne umiejętności, Przytłaczająca obecność, Bestialski dozorca i Przeciążenie, zwiększają efektywność pościgu, wpływają na proces naprawy generatorów i utrudniają dostrzeżenie Doktora.

Jego zdolności opierają się na stwarzaniu problemów ocalałym. Sama jego postać powoduje strach i przerażenie. Poziom trudności: Trudny


Tło fabularne[edytuj | edytuj kod]

StoreBackground DO.png

Herman wyróżniał się wielkim talentem w naukach psychologicznych i właśnie dlatego został wybrany na specjalny staż do neurologicznego programu przeprowadzanego w placówce w Illinois, zwianej pod nazwą "Instytut Pamięci Léry'ego", będącej w rzeczywistości tajną placówką CIA. To właśnie tutaj Herman poznał sławnego Dr. Otto Stapmera i pod jego wpływem zaczął stosować dziwne i coraz bardziej okrutne metody wydobywania informacji od więźniów znajdujących się w Instytucie, pełniącym także rolę tajnego więzienia i centrum reedukacji ówczesnych nemezis Stanów Zjednoczonych. Brak zahamowań w stosowaniu brutalnych terapii elektrowstrząsowych wywołało dramatyczne rezultaty i "zaowocowało" otrzymaniem kilku gróźb skierowanych do Administracji Bezpieczeństwa Narodowego.

Wraz z upływem lat, Herman stał się znany jako "Doktor" i nikt nigdy więcej nie zastanawiał się nad tym, czy ma on faktycznie certyfikat medyczny, ani co stało się z więźniami, którzy przekazali mu wszystkie cenne informacje. Tydzień po tym, gdy Instytut Pamięci Léry'ego przestał przekazywać jakiekolwiek informacje swoim przełożonym, odkryto prawdziwy horror. Cały personel, wszyscy pacjenci i więźniowie zostali odnalezieni martwi z urazami głowy. Wśród mnóstwa zmasakrowanych ciał odnaleziono także ciało Dr. Otto Stampera, ale nigdzie nie można było znaleźć jednego ciała - ciała należącego do Hermana "Doktora" Cartera.


Unikalne Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Te umiejętności pojawiają się początkowo tylko w drzewku krwi Doktora. Po osiągnięciu poziomu 30 można znaleźć przyswajalne wersje:

 • Przytłaczająca obecność - poziom 30
 • Bestialski dozorca - poziom 35
 • Przeciążenie - poziom 40

Po zdobyciu, można te umiejętności znaleźć w drzewkach innych postaci.

Ikona Nazwa Opis
OverwhelmingPresence.gif
Przytłaczająca obecność

Sama twoja obecność wywołuje wielki strach. Ocalali znajdujący się w zasięgu terroru cierpią z powodu niewydajności. Ocalali objęci działaniem umiejętności zużywają ładunki swoich przedmiotów 80/90/100 % szybciej.

"Cholera! Upuściłem gazę!"

Unikalna dla Doktora przed 30 poziomem, po 30 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

MonitorAndAbuse.gif
Bestialski dozorca

Skrupulatny, drobiazgowy, przerażający w akcji - tak można cię opisać. Kiedy prowadzisz pościg, twój zasięg terroru jest zwiększony o 6/7/8 metrów. Gdy nie prowadzisz pościgu, twój zasięg terroru jest zmniejszony o 6/7/8 metrów i masz nieznacznie/średnio/znacznie większe pole widzenia.

Bonusy do pola widzenia nie łączą się.

"Najwyższy czas na terapię!." — Doktor

Unikalna dla Doktora przed 35 poziomem, po 35 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

Overcharge.gif
Przeciążenie

Napędza cię nienawiść do postępu. Przeciąż generator, wykonując na nim akcję Uszkodź generator. Ocalały, który przystąpi ponownie do naprawy generatora, będzie musiał zmierzyć się z średnio/znacznie/ogromnie trudnym testem umiejętności. W przypadku, gdy ocalały nie trafi testu umiejętności, wywoła on dodatkową regresję generatora; generator ulegnie regresji w wysokości 3/4/5 % do podstawowej wartości regresji.

Udane trafienie testu umiejętności nie zapewnia żadnych bonusów i nie przyspiesza procesu naprawy generatora, ale powstrzymuje wybuch generatora.

Unikalna dla Doktora przed 40 poziomem, po 40 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Broń: Kij[edytuj | edytuj kod]

DO Stick01.png

Kij pokryty kolcami jest podstawową bronią Doktora. Przedmiot który karze, jeśli metody leczenia zawiodły.

 • W Trybie Kary, broń trzymana jest oburącz.
 • W trakcie wykonywania Memento Mori, wkłada broń za pasek.

Moc: Iskra Cartera[edytuj | edytuj kod]

FulliconPowers cartersSpark.png

To błogosławieństwo czy klątwa? Byt rozpalił zdeprawowaną i niewyczerpaną iskrę w sercu Doktora. Wspomniana iskra pozwala generować "elektrowstrząsowy atak"; zabójca może używać tego ataku wedle swojej woli. Podstępna "terapia" Doktora uszkadza umysły tych, którzy mieli z nią styczność. Ofiary zszokowane skażoną iskrą zaczynają tracić zdrowe zmysły i z każdym powtórnym porażeniem popadają nieuchronnie w szaleństwo.

 • Zmiana trybu: Tryb Kary jest używany po to, aby ranić ocalałych. Tryb Leczenia pozwala na użycie umiejętności Pola Statycznego i Terapii Szokowej.
 • Pole Statyczne: Będąc w Trybie Leczenia tworzysz Pole Statyczne tak rozległe, jak rozległy jest zasięg terroru zabójcy; zwiększasz tym samym szaleństwo ocalałych - im bliżej Doktora się znajdują, tym większe staje się ich szaleństwo.
 • Terapia Szokowa: Gdy znajdujesz się w Trybie Leczenia, możesz naładować i uwolnić atak zwany Terapią Szokową, który znacznie zwiększa szaleństwo ocalałych.
 • Szaleństwo poziomu I: Powoduje, że ocalali krzyczą, zdradzając swoją pozycję Doktorowi.
 • Szaleństwo poziomu II: Wszystkie efekty Poziomu I. Sprawia, że ocalali doświadczają halucynacji.
 • Szaleństwo poziomu III: Wszystkie efekty Poziomu II. Halucynacje stają się bardziej intensywne i umożliwiają odczytywanie iluzorycznych aur. Ocalali regularnie krzyczą, zdradzając swoją pozycję Doktorowi. Ocalali nie mogą leczyć, naprawiać, sabotować, oczyszczać, dopóki Się Z Tego Nie Otrząsną.
 • Więcej udręk jest dostępnych w dodatkach.
 • Podczas Trybu Kary, Doktor porusza się ze swoją normalną prędkością i może oddać uderzenie bronią, aby zranić Ocalałych.
 • Podczas Trybu Leczenia, każdy ocalały który znajduje się skryty w szafie nie jest osiągalny dla pola statycznego wytwarzanego przez Doktora.

Dodatki do Iskry Cartera'a[edytuj | edytuj kod]

Ikona Nazwa Rzadkość Opis
FulliconAddon moldyElectrode.png Elektroda mulczowa Pospolity Spleśniała elektroda, może prowadzić do słabego prądu elektrycznego.
 • Zwiększa zasięg ''Shock Therapy'' (szokowa terapia) o 25%.
 • Nieznacznie zwiększa ładowanie się ''Shock Therapy'' (szokowa terapia)
FulliconAddon mapleKnight.png Klonowy Rycerza Pospolity Biały szachista, rycerz z klonu. Ten dar od starego człowieka, przywraca odległe

wspomnienia i przyciąga Doktora z ogromnym skupieniem.

 • Odsłania obszar skutku ''Shock Therapy'' (szokowa terapia)
FulliconAddon orderClassI.png Order - Klasa I Pospolity Tradycyjna procedura ECT, będąca częścią codziennej rutyny, pacjenta w Instytucie Pamięci Léry'ego. Może powodować stan łagodnego zamieszania u pacjenta.
 • 10% większe zadawanie szaleństwa poprzez pole eletryczne.

Ocaleni zarażeni Szaleństwem mają następujące dolegliwości:

 • 25% szans, że w dowolnej lokalizacji pojawi się test sprawności.
 • Choroby tego samego typu nie kumulują się.
FulliconAddon calmClassI.png Spokój - Klasa I Pospolity

Procedura ECT wykorzystuje głęboką falę, która łagodzi różne choroby psychiczne. Z jego źródłem jest Iskra Carter'a, procedura ta może powodować łagodny niepokój u pacjenta.

 • Nieznacznie zwiększa promień terroru w trybie leczenia.
 • Nieznacznie zmniejsza promień terroru w trybie karania.

Ocaleni z Szaleństwem II / III mają następujące dolegliwości:

 • Znaczna szansa na odtworzenie kołatanie serca podczas aury Terroruprzez 15 sekund .
 • Choroby tego samego typu nie kumulują się.
FulliconAddon scrappedTape.png Popsuta Taśma Niezwyły

Kompaktowa kaseta z przebudzenia projektu zawierająca głównie biały szum. Otwiera umysł Lekarza, aby zamienić metody leczenia.

 • Obszar efektu ''Shock Therapy'' (szokowa terapia) staje się pierścieniem mierzącym na 8m przed lekarzem, o promieniu zewnętrznym 4,2 m i promieniu wewnętrznym 3 m. Rzeczywisty obszar działania znajduje się pomiędzy tymi dwoma promieniami.
FulliconAddon polishedElectrode.png Polerowana Elektroda Niezwykły

Podobno nowy standardowy sprzęt elektrodowy do przeprowadzania zabiegów elektroko-pulsacyjnych.

 • Zwiększa zasięg ataku ''Shock Therapy'' (szokowa terapia) o 50% .
 • Umiarkowane zwiększenie czas ładowania terenu.
FulliconAddon interviewTape.png Interpretacja Taśmy Niezwykły

Kompaktowa kaseta z Projektu ''Awakening'' zawierająca nieopublikowany wywiad z ofiarą. Otwiera umysł Lekarza, aby zamienić metody leczenia.

 • Obszar efektu ''Shock Therapy'' (szokowa terapia) staje się wiązki w zakresie 20m i szerokości 2m .
FulliconAddon restraintClassII.png Przywrócenie - Klasa II Niezwykły Wykonano eksperymentalną procedurę ECT w obrębie mgły. Używa długości fali łączącej umysły pacjenta i lekarza. Ta procedura jest znana z łagodnych przypadków halucynacji u pacjenta.
 • Ujawnia aurę Ocalałych przez 1 sekundę, gdy Szaleństwo wzrasta.

Ocaleni z Szaleństwem mają następujące dolegliwości:

 • Szaleństwo IInieznacznie zwiększony czas trwania halucynacji Doktora. Doktor może postrzegać aurę halucynacji ocalałego.
 • Szaleństwo IIIUmiarkowany czas trwania halucynacji Doktora. Doktor może postrzegać aurę halucynacji ocalałego.
 • Choroby tego samego typu nie kumulują się.
FulliconAddon orderClassII.png Zamówienie - Klasa II Niezwykły Wysoki bodziec procedura ECT, część codziennej rutyny pacjenta w Instytucie Pamięci Léry'ego. Może powodować stan umiarkowanego zamieszania u pacjenta.
 • 15% zwiększa szaleństwo zadane przez pole elektryczne.

Ocaleni z Szaleństwem mają następujące dolegliwości:

 • 50% szans, że w dowolnej lokalizacji pojawi się test sprawności..
 • Choroby tego samego typu nie kumulują się.
FulliconAddon diciplineClassII.png Dyscyplina -

Klasa II

Niezwykły Procedura ECT dotycząca przebudzenia projektu dla działań dyscyplinarnych, wykorzystuje stałą dawkę w wysokiego napięcia. Może powodować stan umiarkowanej paranoi u pacjenta.
 • 15% większe szaleństwo wywołane przez ''Shock Therapy'' (szokowa terapia).

Ocaleni z szaleństwem mają następujące dolegliwości:

 • Niewielka szansa na oznaczenie ocalałego przez 3 sekundy .
 • Choroby tego samego typu nie kumulują się.

"Skutki uboczne są bardzo rzadkie". - Instytut Pamięci Léry'ego

FulliconAddon calmClassII.png Spokój - Klasa II Niezwykły Jest to ryzykowna procedura ECT, używająca wysokiej fali elektrycznej, która łagodzi różne choroby psychiczne. Spekulacja Cartera jako jego źródła może powodować umiarkowany niepokój u pacjenta.
 • Umiarkowany wzrost promienia terroru w trybie leczenia.
 • Umiarkowany spadek promienia terroru w trybie karania.

Ocaleni z Szaleństwem II / III mają następujące dolegliwości:

 • Ogromna szansa na kołatanie serca w czasie aury terror przez 20 sekund .
 • Choroby tego samego typu nie kumulują się.

"Terapia elektroko-pulsowa jest jedną z najbezpieczniejszych procedur medycznych". - Instytut Pamięci Léry'ego

FulliconAddon highStimulusElectrode.png Elektroda wysokiego stymulatora Rzadko Spotykany Elektroda eksperymentalna, która może wytrzymać bardzo wysokie fale przez dłuższy okres czasu.
 • Zwiększa zasięg ataku ''Shock Therapy'' (szokowa terapia) o 75% .
 • Znacznie zwiększa czas naładowania aparatu ''Shock Therapy'' (szokowa terapia).


Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Osiągnięcia

Aktualnie są 3 osiągnięcia związane z Doktorem.

Icon Name Description
Ach adeptDoctor.jpg
Doktor - Ekspert Osiągnij bezlitosne zwycięstwo Doktorem, używając podczas rozgrywki wyłącznie jego trzech unikalnych umiejętności.
Ach madHouse.jpg
Dom Wariatów GDoprowadź czterech ocalałych do najwyższego, trzeciego poziomu szaleństwa; dokonaj tego podczas jednej rozgrywki.
Ach shockingTreatment.jpg
Terapia Szokowa Grając Doktorem, traf ocalałych Terapią Szokową; zrób to 500 razy.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowy wygląd jest dostępny w sekcji Doktora w artykule Sklep.

Gracze mogą dostosować swoją postać wybierając odpowiedni styl ubrań w każdej z kategorii. Zakrwawiony ubiór jest dostępny po osiągnięciu poziomu 50 postaci i odpowiednich poziomów Prestiżu.

Do ubioru Doktora należą:

Głowa Tors Broń

Prestiż[edytuj | edytuj kod]

 • Prestiż I - Zakrwawiony Kij (Broń)
 • Prestiż II - Zakrwawiony Fartuch Doktora (Tors)
 • Prestiż III - Zakrwawiony Herman Carter (Głowa)

DLC[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Rozszerzenia do gry

Doktor jest obecnie częścią jednego rozszerzenia:

Dostępne DLC[edytuj | edytuj kod]


Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Terapia Szokowa domyślnie ma zasięg 9 metrów.
 • Pliki gry sugerują, że pierwotnie miał być nazwany "Mu Yi".
  • Japoński i koreański zwrot "mu" (kolejno 無 lub 무; "wú" (无) w języku chińskim) oznacza "nie mieć; bez" i jest kluczowym słowem w buddyźmie, szczególnie w nurcie Zen.
  • W Konfucjaniźmie, zwrot Yi (義) oznacza "sprawiedliwość, prawość, znaczenie", moralne określenie czynienia dobra.
  • Razem, niedoszłe nazwisko Cartera składa się w "bez sprawiedliwości" lub "bez znaczenia".
 • Inne pliki i alternatywne nazwy dodatków do jego mocy również sugerują, że Doktor miał mieć pochodzenie azjatyckie w pierwotnej fazie produkcji:
  • Niektóre z dodatków to:
   • Jadeitowy Amulet zamiast Popsuta Kaseta
   • Proca z Nanmu zamiast Klonowy Rycerz
   • Tygrysi Kieł zamiast Kaseta z wywiadem
 • Doktor wprowadził Szaleństwo jako nową mechanikę w grze, unikalną tylko dla niego.
 • Doktor jest pierwszym zabójcą mającym dwa tryby ataku.
 • Urządzenia na twarzy Doktora, które powodują, że jego oczy i usta są cały czas otwarte, są odwołaniem do filmu z 1971 roku Mechaniczna pomarańcza gdzie główny bohater poddaje się brutalnej psychoterapii leczącej go z przemocy i żądzy krwi.
 • Tło fabularne Doktora może być nawiązaniem do projektu MKUltra, ściśle tajnego projektu badawczego CIA, prowadzonego w latach 1951-1973, w którym badano możliwości stosowania nieetycznych metod przesłuchań i kontroli umysłu.
 • Memento Mori Doktora było pierwszym, w którym ocalały przez chwilę patrzył z perspektywy Doktora.
  • Przy użyciu dłoni, razi prądem ocalałego w głowę aż ten zginie.
 • Ocalały pod wpływem Szaleństwa, może usłyszeć szepty Bytu, które zazwyczaj słyszą Zabójcy używający umiejętności Szepty.
 • Doktor jest jednym z 3 Zabójców ze świecącymi oczami, pozostali to Widmo i Wieśniak.
 • Ze względu na techniczne limity, Iluzje Doktora przyjmowały za każdym razem inne opcje wyglądu Doktora.
  • Zostało to poprawione w aktualizacji 2.0.0, Iluzje przyjmują teraz wygląd taki jak ma Doktor.
 • Doktor wydaje z siebie upiorny śmiech za każdym razem gdy trafia ocalałego Terapią Szokową.
  • Śmiech ten słyszy również ocalały, który został oszukany przez Iluzję Palety.


Porady[edytuj | edytuj kod]

 • Na Pole Statyczne w Trybie Leczenia mogą mieć wpływ umiejętności zmieniające Zasięg Terroru. Zwiększając Zasięg Terroru umiejętnościami Niepokój lub Bestialski dozorca oraz Dodatkami do Mocy, sprawisz, że więcej ocalałych będzie krzyczeć częściej w momencie gdy przemieszczasz się po mapie.
 • Chowając się w szafkach unikasz Szaleństwa Doktora. W ciasnych pomieszczeniach łatwiej uniknąć porażenia i zwiększania się poziomu Szaleństwa.
  • Będąc na skraju zasięgu terroru, przemieść się. Tym sposobem utrzymasz niski poziom Szaleństwa.
 • Jedną z halucynacji jest postać Doktora w Trybie Kary, pojawiająca się blisko ocalałych i wpatrzona w nich. Doktor widzi te postacie tak jakby były prawdziwym graczem, co również oznacza bliskość ocalałego. Co za tym idzie, Doktor może wykorzystać kierunek w jakim skierowana jest iluzja do namierzenia ofiary.
 • Doktor porusza się z taką samą prędkością jak Wiedźma i Łowczyni (4.4m/s) w Trybie Leczenia, szybciej natomiast (4.6m/s) gdy jest w Trybie Kary. Pamiętaj aby szybko się przełączyć, zaraz po odkryciu krzyku ocalałego.


Galeria[edytuj | edytuj kod]


OCALALI
DF charSelect portrait.png Dwight Fairfield MT charSelect portrait.png Meg Thomas CM charSelect portrait.png Claudette Morel JP charSelect portrait.png Jake Park NK charSelect portrait.png Nea Karlsson LS charSelect portrait.png Laurie Strode
AV charSelect portrait.png Ace Visconti BO charSelect portrait.png Bill Overbeck FM charSelect portrait.png Feng Min DK charSelect portrait.png David King ES charSelect portrait.png Quentin Smith FS charSelect portrait.png Detektyw Tapp
GS charSelect portrait.png Kate Denson HS charSelect portrait.png Adam Francis
ZABÓJCY
TR charSelect portrait.png Evan MacMillan - Traper WR charSelect portrait.png Philip Ojomo - Widmo HB charSelect portrait.png Max Thompson Jr. - Wieśniak NR charSelect portrait.png Sally Smithson - Pielęgniarka SH charSelect portrait.png Michael Myers - Kształt HA charSelect portrait.png Lisa Sherwood - Wiedźma
DO charSelect portrait.png Herman Carter - Doktor BE charSelect portrait.png Anna - Łowczyni CA charSelect portrait.png Junior Sawyer - Kanibal EK charSelect portrait.png Freddy Krueger - Koszmar FK charSelect portrait.png Amanda Young - Świnia GK charSelect portrait.png Jeffrey Hawk - Klaun
HK charSelect portrait.png Rin Yamaoka - Dusza
NIEZAUWAŻENI BOHATEROWIE
A. Azarov Alex Andrew Smithson Matka Anny "Niespokojna dziewczynka" Archie MacMillan
"Zły człowiek" Benedict Baker "Katatoniczny chłopiec" Clyde Donna Dr. Sam Loomis
Drayton Sawyer Byt Evelyn Thompson Father Campbell Franklin Hardesty Harvey Kavanagh
Judith M. Myers Max Thompson Sr. Mary Jenner Murf Nubbins Sawyer Nurse Moris
Otto Stamper Patrick Spencer Philip Elliott Sally Hardesty Sujan Vigo
NIEUŻYWANE/SPEKULOWANE POSTACI
Aktor Sidney Prescott Nauczyciel
Promotional Content