Klaun

Z Dead by Daylight Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
''Gdy podróżowałem przez mgliste zasłony, które spowijają to miejsce, zauważyłem, że po raz pierwszy nie byłem sam. Coś przemieszczało się przez te zapomniane drogi, czego jasna poświata była wyraźnie widoczna, nawet przez gęstniejącą mgłę, która rozlewała się między nami.

Kiedy znaleźliśmy się w nowym, a jednak dziwnie znajomym miejscu, zobaczyłem to wyraźnie po raz pierwszy: karawana Carney, ciągnięta przez coś co wyglądało jak koń, jednak starsze i bardziej przerażające.

Patrzyłem zza drzew, gdy w drzwiach pojawiła się szczelina i ciepłe, złote światło rozlało się w to opuszczone miejsce. Efekt był, jak podejrzewam, celowo zachęcający, ale postać, która się pojawiła, była całkowitym przeciwieństwem: wyglądem przypominająca po części dyrektora cyrku, klauna i innych cyrkowców. Jego twarz była koszmarną maską, a karykatura uśmiechu rozcinała jego obwisłe usta. Przy pasie znajdowała się kolekcja czegoś, co wyglądało jak palce. Ale które stworzenie byłoby na tyle potworne, aby kolekcjonować takie trofea?

Klaun zbadał swoje nowe otoczenie i jego wzrok zatrzymał się na mnie. Grymas spowił jego twarz, po czym kiwnął mi głową i powrócił do karawany. Podejrzewam, że woli, aby jego ofiary były mniej świadome niż ja. Dziękowałem za to niebiosom.''

~ Nieznany (prawdopodobnie Benedict Baker)
Klaun
GK charSelect portrait.png
Imię
Kenneth "Jeffrey Hawk" Chase
Alternatywne Imię:
"Klucznik" / "Medyk"
Płeć
Mężczyzna
Narodowość
Amerykańska
Lokacja
Przytułek Crotus Prenn
Moc
Odurzająca Mieszanka Komika
Broń
Motylkowa Dama
Prędkość
115% | 4.6m/s
Zasieg Terroru
32 metry
Wzrost
Wysoki
Dodatek
Curtain Call
Aktor głosowy
Sébastien Duval

Kenneth "Jeffrey Hawk" Chase, czyli Klaun, jest jednym z 16 Zabójców w Dead by Daylight IconHelp DBDlogo.png.

Zaprezentowany został w dodatku CHAPTER VIII: Curtain Call.


Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

StoreBackground GK.png

Klaun jest Zabójcą opierającym swoją moc na strategii, dzięki której może kontrolować ruch ocalałych rzucając butelkami Odurzającej Mieszanki Komika, tworzącej chmury toksycznego gazu na dużych obszarach. Ocalali pod wpływem gazu doświadczają zaburzeń widzenia i szybkości poruszania się, oraz zdradzają swoją pozycję głośno kaszląc.

Jego Umiejętności Kpina IconPerks bamboozle.png, Koulrofobia IconPerks coulrophobia.pngi Entliczek-Pentliczek IconPerks popGoesTheWeasel.png, dają przewagę przy pokonywaniu przeszkód i negatywnie wpływają na proces leczenia się ocalałych oraz naprawy generatorów.

Jest niezwykle zwinny mimo swej okazałej postury, jego wygląd budzi przerażenie i potrafi działać na szkodę ocalałych.

Poziom trudności: Średni

Tło fabularne[edytuj | edytuj kod]

Kenneth Chase urodził się w roku 1932 podczas ciężkiego porodu. Jego narodzinom towarzyszyła śmierć matki, która zmarła nieszczęśliwie podczas porodu. Dramatyczny poród sprawił, że ojciec Kennetha był dla niego surowy i kłócił się z synem przez całe życie; śmierć matki była wieczną kością niezgody. Kenneth dorastał żyjąc w cieniu urazy ze strony ojca i przyglądał się, jak ten popada nieuchronnie w alkoholizm. Mężczyźni nie rozmawiali ze sobą i prowadzili niemalże odrębne życia.

Kenneth był świetnym uczniem i dzielnym sportowcem, prezentując raz po raz swoje atletyczne talenty. Wyrósł na silnego, mądrego mężczyznę, ale odrzucał wszelkie oferty przystąpienia do drużyn lub klubów sportowych.

Kenneth miał nietypowe hobby: gdy wracał ze szkoły do domu, zbierał po drodze piórka ptaków i tworzył z nich kolekcję, trzymając swe miękkie skarby pod łóżkiem w pudełku na cygara. Chłopak rzadko kiedy widział się z ojcem, gdyż ten ciągle pracował lub zataczał się pijany w pobliskich barach. Kenneth uznał, że może spożytkować czas spędzony w samotności na podziwianiu piór, dotykaniu ich, gładzeniu swych ust miękkim puchem. Gdy obserwował ptaki snujące się po jego ogrodzie w okolicach karmnika, wyobrażał sobie ich miękkie ciała i postanowił, że musi złapać jedno z tych stworzeń. Zaprzyjaźnił się z miejscowym dentystą, dzięki czemu uzyskał łatwy dostęp do środków znieczulających. Zastawił chemiczną pułapkę na ptaki, wierząc, że środek znieczuli latające zwierzęta, dzięki czemu będzie mógł w spokoju dotykać ich miękkich, puchatych ciał.

Z początku doznał serii porażek, ale w końcu się udało - złapał rudzika. Wziął go w swoje wielkie, silne dłonie. Poczuł przypływ adrenaliny. Poczuł, że trzyma w dłoniach los tej istoty. Początkowo zamierzał wypuścić ptaszynę, gdy ta otrząśnie się z narkotycznego oszołomienia, ale wtedy ptaszek zaczął się szarpać. Kenneth poczuł, że musi zacisnąć dłonie jeszcze mocniej... wokół szyi rudzika. Ściskał ptaszka tak mocno, aż życie odpłynęło z oczu niewiniątka. Pozbył się ciała i zostawił sobie tylko jedno, maleńkie piórko i rozpoczął nową kolekcję, nazywając przy tym swoją starą kolekcję "fałszywą".

Kenneth skończył swoją szkolną edukację pod koniec lat 40. i zaczął pracować w miejscowej jadłodajni. Wraz z upływem kolejnych lat powiększał swoją nową kolekcję o większe zwierzęta, tj. wiewiórki, szopy, psy. Odkrywał przy tym idealne proporcje dawki środka znieczulającego.

Na początku 1954 roku zaginął młody mieszkaniec miasteczka. Całe miasto stanęło na głowie, byle tylko go odnaleźć. Kilka miesięcy później, gdy ojciec Kennetha wykonywał prace konserwatorskie pod domem, odnalazł pudełka na cygara należące do syna. Otworzył je, po czym zamarł z przerażenia. W środku leżały ptasie pióra, zwierzęce łapy... i odcięty palec zaginionego chłopca.

Gdy Kenneth wrócił z pracy, ujrzał ojca trzymającego w rękach jego pudełko na cygara. Odwrócił wzrok, uciekł z domu i już nigdy do niego nie powrócił

Pierwsze tygodnie były ciężkie. Kenneth napotkał po drodze wędrowny cyrk i dostrzegł okazję, aby zdobyć nową pracę. Zaprezentował pracodawcy swą niezwykłą krzepkość i siłę. Został zatrudniony do pracy siłowej i rozkładania namiotu cyrkowego. Przyjął nowe imię: Jeffrey Hawk.

"Jeffrey" szybko dostrzegł, że ludzie pracujący w cyrku to zżyta społeczność, więc musiał się trochę uspołecznić. Uczynił ze swej nowej tożsamości maskę, przebranie, udając przed innymi uroczego, miłego mężczyznę. W ten sposób został członkiem swojej nowej rodziny.

Kolejne 10 lat spędził na podróżowaniu po całych Stanach Zjednoczonych. Popadł w tym czasie w złe nawyki. Zaczął jeść śmieciowe jedzenie, pić alkohol, zażywać narkotyki. Nadużywał niemal wszystkiego. Pragnął zastąpić jedną obsesję innymi, ale nie udało mu się. Postanowił wrócić do zabijania. Ukradł przebranie klauna i zestaw do makijażu, udając przed innymi cyrkowego komika. Używał tej strategii, aby móc się zbliżyć, a następnie odurzyć ofiary chemiczną mieszanką. Zabierał ofiary do swojej przyczepy, gdzie te budziły się zdane na jego łaskę. Odnalazł swą dawną obsesję, która sprawiała mu radość - torturowanie i zabijanie niewinnych, których krzyki ginęły w odmętach nocnego zapomnienia.

Gdy ofiary opadły z sił, Kenneth przyglądał się badawczo ich palcom, ucinając najładniejsze, najsmaczniejsze palce. Smakował je swoim językiem, oceniając je niczym krytyk kulinarny wytworną potrawę. Gdy znalazł odpowiedniego "kandydata", odcinał go od reszty dłoni, a następnie dodawał do swej kolekcji, wyrzucając przy tym zbędne odpadki, jakim była reszta ciała.

Mężczyźni, kobiety, młodzi, starzy - traktował wszystkich jednakowo. Esencja dobrej kolekcji tkwi w różnorodności i wspomnieniach, jakie ze sobą niosą.

Z biegiem czasu przyjmował swoją prawdziwą tożsamość, łącząc ją z tożsamością klauna, za którego się przebierał. Zatracał się w swym szaleństwie bez reszty.

Pewnego dnia popełnił jednak błąd. Stał się niestaranny, niezdarny. Jedna z jego ofiar uciekła, gdy ten leżał otumaniony alkoholem. Ofiara krzyczała, błagała o pomoc i w końcu ją znalazła. Kenneth obudził się w towarzystwie rozwścieczonego tłumu cyrkowych kompanów zmierzających w jego kierunku. Zrobił to, co potrafił najlepiej - uciekł. Po raz kolejny. Smagnął konia biczem i odjechał w kierunku nocnych ciemności.

Przemierzał kraj w przebraniu klauna, kręcąc się w pobliżu karnawałów i innych grup cyrkowych, udając, że jest ich częścią. Kontynuował swoją morderczą działalność, porywając i zabijając ofiary. Uciekał, zanim ktokolwiek zorientował się, że nieszczęśnicy zniknęli.

Pewnego dnia dotarł do zupełnie innego miejsca. Miejsca przesiąkniętego mgłą, mrokiem i śmiercią. Trafił do wymiaru Bytu. Uznał, że czuje się tu jak w domu, a nawet lepiej, więc postanowił zostać tu na stałe i powitać swoje ofiary w kolorowym stroju komika z najgorszych koszmarów...


Unikalne Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Są to umiejętności, które pojawiają się początkowo tylko w Krwistej Sieci Klauna. Po osiągnięciu 30 poziomu, dostępne są ich przyswajalne wersje:

 • Kpina - Poziom 30
 • Koulrofobia - Poziom 35
 • Entliczek-Pentliczek - Poziom 40

Po zdobyciu, można te umiejętności znaleźć w Drzewkach pozostałych zabójców.

Ikona Nazwa Opis
Bamboozle.gif
Kpina

Przeskakujesz przez obiekty 5/10/15 % szybciej niż normalnie. Kiedy przeskoczysz przez obiekt, Byt zablokuje możliwość przeskakiwania przez niego na okres 8/12/16 sekund. W ten sposób można zablokować tylko jeden obiekt. Blokada dotyczy tylko Ocalałych. Nie wpływa na palety.

Unikalna dla Klauna przed 30 poziomem, po 30 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

Coulrophobia.gif
Koulrofobia

Sama twoja obecność wywołuje wielki strach. Ocalali znajdujący się w zasięgu terroru leczą siebie i innych 30/40/50 % wolniej.

Unikalna dla Klauna przed 35 poziomem, po 35 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

PopGoesTheWeasel.gif
Entliczek-Pentliczek

Twoja głęboka więź z Bytem zapewnia ci nadludzką siłę. Gdy powiesisz Ocalałego na haku, kolejny generator, który uszkodzisz, ulegnie natychmiastowej regresji o 25%. Normalna regresja generatora zostanie aktywowana tuż po uszkodzeniu generatora.

Umiejętność Entliczek-Pentliczek pozostaje aktywna przez 40/50/60 sekund licząc od momentu powieszenia Ocalałego na haku.

Unikalna dla Klauna przed 40 poziomem, po 40 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Broń: Motylkowa Dama[edytuj | edytuj kod]

GK W01.png

Motylkowa Dama jest główną bronią Klauna. Wielki nóż motylkowy, przeznaczony do tortur, zadawania bólu oraz odcinania różnych części ciała.

Moc: Odurzająca Mieszanka Komika[edytuj | edytuj kod]

FulliconPowers gasBomb.png

Klaun kochał eksperymenty, więc nie jest zaskoczeniem, że eksperymentował przez wiele lat z chemicznymi mieszankami środków odurzających i środków zwiotczających mięśnie. Opracował tym samym wiele chemicznych formuł. Swojej ulubionej formule nadał nazwę "Odurzająca Mieszanka Komika". Używał jej przy każdej możliwej okazji, bo umożliwiała szybkie odurzanie niczego nieświadomych ofiar.

 • Wciśnij lub przytrzymaj, a następnie puść przycisk mocy, aby rzucić Odurzającą Mieszanką Komika. Gdy butelka rozbije się, uwolni tym samym chmurę toksycznego gazu, który odurza wszystkich ocalałych znajdujących się w zasięgu działania mikstury.
 • Odurzeni Ocalali doświadczają zaburzeń widzenia, poruszają się wolniej niż zazwyczaj (-15 %) i kaszlą przez okres 2 s.

Wciśnij i przytrzymaj przycisk drugiej mocy, aby wypełnić butelki chemiczną mieszanką.

Dodatki do Mocy[edytuj | edytuj kod]

Ikona Nazwa Rzadkość Opis
FulliconAddon smellyInnerSoles.png
Śmierdzące wkładki do butów
Pospolity
Spleśniała wkładka do butów zapewniająca komfort zmęczonym stopom.
 • Nieznacznie zwiększa prędkość ruchu podczas napełniania butelek Odurzającą Mieszanką Komika.
FulliconAddon robinFeather.png
Pióro rudzika
Pospolity
Piórko w kolorze pomarańczowym; jest miękkie w dotyku.
 • Umożliwia wykonanie kolejnego rzutu butelką nieco szybciej niż normalnie.
FulliconAddon fingerlessParadeGloves.png
Rękawiczki bez palców
Pospolity
Część klasycznego stroju Klauna; ucięte palce pozwalają wykonywać zręczne ruchy
 • Nieznacznie przyspiesza proces napełniania butelek toksyczną mieszanką.
FulliconAddon ether5Vol.png
Eter 5%
Pospolity
Substancja organiczna używana przy tworzeniu środków znieczulających.
 • Nieznacznie zwiększa czas trwania efektu odurzenia.
FulliconAddon thickCorkStopper.png
Gruby korek
Niepospolity
Solidny korek, który idealnie pasuje do otworu w butelce wypełnionej Odurzającą Mieszanką Komika.
 • Średnio przyspiesza napełnianie butelek.
FulliconAddon stickySodaBottle.png
Lepka butelka po napoju gazowanym
Niepospolity
Pusta butelka. Zaschła od cukru i krwi.
 • Zaczynasz rozgrywkę z 1 dodatkową butelką Odurzającej Mieszanki Komika.
 • Możesz dzierżyć podczas meczu 1 dodatkową butelkę.
FulliconAddon starlingFeather.png
Pióro szpaka
Niepospolity
Czarne piórko o szmaragdowym połysku. Jest bardzo miękkie w dotyku.
 • Umożliwia wykonanie kolejnego rzutu butelką szybciej niż normalnie.
FulliconAddon solventJug.png
Dzbanek z rozpuszczalnikiem
Niepospolity
Chemiczna, lotna mieszanka drażniąca drogi oddechowe.
 • Odurzeni ocalali cierpią przez 30 sekund na Wyczerpanie.
FulliconAddon keroseneCan.png
Puszka z kerozyną
Niepospolity
Przejrzysty, rozrzedzony, łatwopalny płyn, który przytępia zmysły tych, którzy go powąchają.
 • Odurzeni ocalali cierpią przez 30 sekund na Ślepotę.
FulliconAddon vhsPorn.png
Kaseta porno
Rzadki
Nieśmiertelny klasyk.
 • Średnio zwiększa prędkość ruchu podczas napełniania butelek Odurzającą Mieszanką Komika.
FulliconAddon sulphuricAcidVial.png
Fiolka z kwasem siarkowym
Rzadki
Bezwonny płyn o konsystencji syropu. Silnie korozyjny.
 • Odurzeni ocalali cierpią z powodu efektu Zmasakrowany przez okres 120 sekund.
FulliconAddon flaskOfBleach.png
Fiolka z wybielaczem
Rzadki
Silny związek chemiczny, który wywołuje podrażnienia, poparzenia i uszkadza płuca.
 • Średnio zwiększa siłę działania efektu Skrępowany u odurzonych ocalałych.
FulliconAddon ether10Vol.png
Eter 10%
Rzadki
Lotna substancja organiczna używana przy tworzeniu środków znieczulających.
 • Średnio zwiększa czas trwania efektu odurzenia.
FulliconAddon bottleOfChloroform.png
Butelka chloroformu
Rzadki
Mieszanka organiczna o słodkim zapachu. Ma silne właściwości znieczulające.
 • Średnio zwiększa zasięg działania Gazu Odurzającej Mieszanki Komika.
FulliconAddon garishMake-UpKit.png
Krzykliwy zestaw do makijażu
Bardzo Rzadki
Szczypta chemii dla urody, szczypta chemii do mieszanki. Rozcieńczony makijaż osadza się na płucach.
 • Średnio zwiększa zasięg działania Odurzającej Mieszanki Komika.
 • Znacząco zwiększa długość działania chemicznej chmury, która odurza Ocalałych na nieco dłuższy okres czasu.
FulliconAddon ether15Vol.png
Eter 15%
Bardzo Rzadki
Bardzo lotna, toksyczna substancja organiczna.
 • Znacznie zwiększa czas trwania efektu odurzenia.
FulliconAddon cigarBox.png
Pudełko na cygara
Bardzo Rzadki
Ponura i niekompletna kolekcja palców. Napełnia Klauna pożądaniem i skupieniem przy tworzeniu środków znieczulających.
 • Nieznacznie zwiększa zasięg działania Gazu Odurzającej Mieszanki Komika.
 • Nieznacznie zwiększa stopień zaburzenia widzenia u odurzonych ocalałych.
FulliconAddon cheapGinBottle.png
Butelka taniego ginu
Bardzo Rzadki
Jedyna pozostałość po tanim alkoholu i cholernym bólu głowy.
 • Zaczynasz rozgrywkę z 2 dodatkowymi butelkami Odurzającej Mieszanki Komika.
 • Możesz dzierżyć podczas meczu 2 dodatkowe butelki.
FulliconAddon tattoosMiddleFinger.png
Środkowy palec mężczyzny z tatuażem
Ultra Rzadki
Cenny środkowy palec należący do mężczyzny z tatuażami. Ma mdławy posmak oleju, który wlewa się do silników różnych maszyn.
 • Aury odurzonych ocalałych są widoczne przez 6 sekund.
FulliconAddon redheadsPinkyFinger.png
Mały palec rudowłosej
Ultra Rzadki
Cenny palec rudowłosej. Ma niewyraźny zapach. Smakuje jak mieszanka ziół i lakieru.
 • Gdy trafisz ocalałych Odurzającą Mieszanką Komika w taki sposób, że butelka rozbije się bezpośrednio na ich ciele, nałożysz na nich efekt Narażony.


Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Osiągnięcia

Aktualnie są 2 osiągnięcia związane z Klaunem.

Ikona Nazwa Opis
Ach adeptClown.jpg
Klaun - Ekspert Osiągnij bezlitosne zwycięstwo Klaunem, używając podczas rozgrywki wyłącznie jego trzech unikalnych umiejętności.
Ach smoked.jpg
Odurzeni Powal ocalałych odurzonych przez Odurzającą Mieszankę Komika; zrób to 100 razy.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowy wygląd jest dostępny w sekcji Klauna w artykule Sklep.

Gracze mogą dostosować swoją postać wybierając odpowiedni styl ubrań w każdej z kategorii. Zakrwawiony ubiór jest dostępny po osiągnięciu poziomu 50 postaci i odpowiednich poziomów Prestiżu.

Do ubioru Klauna należą:

Głowa Tors Broń

Prestiż[edytuj | edytuj kod]

 • Prestiż I - Madame Bloodyfly (Broń)
 • Prestiż II - Smell My Blood (Tors)
 • Prestiż III - Smiles And Blood (Głowa)

DLC[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Rozszerzenia do gry

Klaun jest obecnie częścią jednego rozszerzenia:

Dostępne DLC[edytuj | edytuj kod]


Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W niektórych plikach gry jego moc jest również nazywana jako "Bomba Gazowa".
 • Inne jego aliasy to "Klucznik" oraz "Medyk".
 • Koń ciągnący wóz Klauna ma na imię "Maurycy".
  • Został on częściowo wypalony przez Byt IconHelp entity.png i oślepiony, w zamian za co otrzymał trzecie oko.


Galeria[edytuj | edytuj kod]


OCALALI IconHelpLoading survivor.png
DF charSelect portrait.png Dwight Fairfield MT charSelect portrait.png Meg Thomas CM charSelect portrait.png Claudette Morel JP charSelect portrait.png Jake Park NK charSelect portrait.png Nea Karlsson LS charSelect portrait.png Laurie Strode
AV charSelect portrait.png Ace Visconti BO charSelect portrait.png Bill Overbeck FM charSelect portrait.png Feng Min DK charSelect portrait.png David King ES charSelect portrait.png Quentin Smith FS charSelect portrait.png Detektyw Tapp
GS charSelect portrait.png Kate Denson HS charSelect portrait.png Adam Francis KS charSelect portrait.png Jeff Johansen MS charSelect portrait.png Jane Romero AW charSelect portrait.png Ash Williams
ZABÓJCY IconHelpLoading killer.png
TR charSelect portrait.png Evan MacMillan - Traper WR charSelect portrait.png Philip Ojomo - Widmo HB charSelect portrait.png Max Thompson Jr. - Wieśniak NR charSelect portrait.png Sally Smithson - Pielęgniarka SH charSelect portrait.png Michael Myers - Kształt HA charSelect portrait.png Lisa Sherwood - Wiedźma
DO charSelect portrait.png Herman Carter - Doktor BE charSelect portrait.png Anna - Łowczyni CA charSelect portrait.png Junior Sawyer - Kanibal EK charSelect portrait.png Freddy Krueger - Koszmar FK charSelect portrait.png Amanda Young - Świnia GK charSelect portrait.png Jeffrey Hawk - Klaun
HK charSelect portrait.png Rin Yamaoka - Zjawa KK charSelect portrait.png Frank, Julie, Susie, Joey - Legion MK charSelect portrait.png Adiris - Plaga OK charSelect portrait.png Danny Johnson - Ghost Face
NIEZAUWAŻENI BOHATEROWIE
Alex Benedict Baker Byt Vigo i wiele innych...
NIEUŻYWANE/SPEKULOWANE POSTACIE
Smasher Teacher