Zjawa

Z Dead by Daylight Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Swą niespotykaną furię odziedziczyła po przodkach. Cały ten gniew, który płynie teraz w jej żyłach, uwolnił straszliwy ból, którego doświadczyła. Szybka i niebezpieczna, nieustannie szukająca zemsty Zjawa.
~ Nieznany (Prawdopodobnie Benedict Baker)
Zjawa
HK charSelect portrait.png
Imię
Rin Yamaoka
Płeć
Kobieta
Narodowość
Japonia
Lokacja
Posiadłość Rodziny Yamaoka
Moc
Opętanie Yamaoki
Broń
Postrzępiona Katana
Prędkość
110% | 4.4m/s
Alternatywna prędkość
176% | 7.04m/s (w wymiarze)
Zasieg Terroru
24 metry
Wzrost
Średni
Dodatek
Shattered Bloodline
Aktor głosowy
Gabrielle Murphy


Rin Yamaoka, czyli Zjawa, jest jednym z 16 Zabójców w Dead by Daylight IconHelp DBDlogo.png.

Została dodana w CHAPTER IX: Shattered Bloodline.


Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

StoreBackground HK.png

Zjawa potrafiąca przemieszczać się między światem żywych i umarłych. Jej moc, Opętanie Yamaoki, pozwala na szybkie przenikanie z jednego miejsca na drugie. Gdy poruszasz się w niematerialnym wymiarze, Ocalali nie widzą gdzie się przemieszczasz; widzą jedynie iluzję twojej postaci.

Jej przyswajalne umiejętności: Duchowa Furia IconPerks spiritFury.png, Klątwa: Nawiedzona Ziemia IconPerks hexHauntedGround.png i Uraza IconPerks rancor.png ułatwiają śledzenie ocalałych, wpędzanie ich w pułapkę, a także przemieszczanie się po otoczeniu.

Poziom trudności: Trudny

Tło Fabularne[edytuj | edytuj kod]

Rin była jedynaczką, ostatnim dzieckiem z rodu Yamaoka. Dorastała w zakurzonych korytarzach tradycyjnego japońskiego domu w Kagawie. Studiowała edukację na prywatnym uniwersytecie w Takamatsu; opłaty za studia stanowiły główne źródło problemów finansowych jej rodziny, których już wcześniej było bez liku. Matka Rin zachorowała w tym samym roku, gdy Rin rozpoczęła studia, a rachunki gromadziły się w zastraszającym tempie. Rin chciała nieco odciążyć rodziców, więc podjęła pracę na pół etatu, mając przy tym nadzieję, że sytuacja finansowa rodziny ulegnie poprawie.

Niestety, jej wysiłki zdały się na nic. Ojciec Rin patrzył z przerażeniem na kolejne długi i nie zapowiadało się na to, że zostaną niebawem spłacone. Mężczyzna zaczął pracować na dwie zmiany, licząc po cichu, że otrzyma niedługo awans. To właśnie wtedy przestał sypiać. Każdej nocy budził go ponury szept, przypominając nieszczęśnikowi o beznadziejnej sytuacji, w jakiej się znajdował. Wycieńczony bezustanną harówką zaczął powoli tracić kontakt z rzeczywistością. Próbował zagłuszyć nocne szepty, ale te stawały się coraz głośniejsze. Podjął desperacką decyzję - udał się do swojego przełożonego i błagał go, by ten dał mu premię, awans, płatny urlop... cokolwiek.

Jego prośby zostały odrzucone. Sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż firma, w której pracował, popełniła błąd i sprzedała serię wadliwych produktów, co odbiło się następnie potężnym echem na finansach przedsiębiorstwa. Zarząd zdecydował, że trzeba znależć winnego; ktoś musiał być pociągnięty do odpowiedzialności. Znaleziono odpowiedniego kozła ofiarnego - Pana Yamaokę. Mężczyzna został wyrzucony niczym śmieć po dwudziestu dwóch latach ciężkiej pracy.

W dniu, w którym go wyrzucono, jego córka pracowała do późna, żeby obsłużyć klientów, którzy zostali w restauracji po godzinach otwarcia. Gdy Rin wróciła do domu, zaparkowała swój rower w szopce, a chwilę potem usłyszała przerażający krzyk swojej matki dochodzący z wnętrza domu.

Wbiegła czym prędzej do środka i pobiegła po schodach do pokoju rodziców. Jej oczom objawił się prawdziwy horror - ujrzała odcięte części ciała matki, porozrzucane po całej podłodze jakby były starymi zabawkami, którymi nikt już się nie bawi. Kończyny kobiety zostały pocięte i ułożone w nienaturalnej pozycji. Jej piersi były pokrojone w plasterki, odsłaniając rozcięta, otwartą klatkę piersiową. Rin omal nie zwymiotowała.

Uwagę dziewczyny odwróciła ostra jak brzytwa katana, wirująca w jej kierunku. Rin próbowała zablokować ostrze, ale to wbiło się w gołe przedramię jak w gąbkę. Rin doznała największego szoku w swoim życiu; tak silnego, że przyćmił na chwilę ogromny ból. Spojrzała na swojego napastnika... własnego ojca. Stał przed nią niczym kamienna rzeźba z obojętnym wyrazem twarzy. Płakała, błagała go, by się opanował, ale ten zdawał się jej nie słyszeć i uciął jej rękę.

Zaczęła uciekać w popłochu niczym wystraszone zwierzę. Poślizgnęła się na podłodze wysmarowanej krwią. Podniosła się, chwytając pospiesznie ramę od drzwi. Ojciec Rin nie zamierzał przestać i gonił córkę z morderczym ostrzem w dłoniach.

Dziewczyna otrzymała kolejny cios w brzuch. Trzymała w swej drobnej dłoni własne wnętrzności. Przed jej oczyma ukazał się mglisty obraz poplątanych kończyn matki.

Rin zaszarżowała w stronę ojca i przewróciła go na podłogę. Przepełniony wściekłością mężczyzna uderzył córkę w rozcięty brzuch, a ta upadła na ziemię niczym szmaciana lalka, czując w środku niewyobrażalny ból. Próbowała wstać, ale wtedy ostrze ucięło jej udo. Upadła ponownie.

Gdy pełzła w kierunku schodów, ojciec chwycił ją za włosy, szarpnął nią i rzucił w kierunku ścianki działowej. Jej głowa rozbiła się o szkło; dziewczyna spadła piętro niżej.

Usłyszała kroki nad głową. Czołgała się po stosie stłuczonego szkła, a odłamki wgryzały się w jej ciało, zdzierając bezlitośnie skórę. Ktoś musiał go powstrzymać. Nie mogło mu to ujść na sucho. Jego zbrodnia... to, co zrobił matce...

Kaszlała krwią, a jej podbródek zaczął tryskać szkarłatną posoką. W jej uszach dzwonił dźwięk bijącego serca. Czuła się, jakby jej ciało było z betonu; nie była w stanie się poruszyć.

Ziemia chwiała się pod krokami jej ojca. Wiedziała, że nie wyjdzie z tego cało, ale nie miało to dla niej żadnego znaczenia. Zależało jej tylko na zemście, w tym życiu lub następnym.

Mroczna mgła zakryła jej oczy, ale nie stłumiła gniewu dziewczyny. Rin nie zamierzała się poddać... przynajmniej na razie. Walczyła ze zbliżającą się śmiercią, aż nagle usłyszała mroczny szept. który obiecał jej, że będzie w stanie dokonać zemsty na swym oprawcy.

Przysięga została złożona. Rin zamknęła oczy. Otworzyła je w zupełnie innym miejscu...

Unikalne Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Są to umiejętności, które pojawiają się początkowo tylko w Krwistej Sieci Zjawy. Po osiągnięciu 30 poziomu, dostępne są ich przyswajalne wersje.

 • Duchowa Furia - Poziom 30
 • Klątwa: Nawiedzona Ziemia - Poziom 35
 • Uraza - Poziom 40

Po zdobyciu, można te umiejętności znaleźć w Drzewkach pozostałych zabójców.

Ikona Nazwa Opis
SpiritFury.gif
Duchowa Furia

Każda zniszczona paleta potęguje gniew Bytu. Gdy zniszczysz 4/3/2 palety palety, Byt zniszczy automatycznie kolejną paletę, która cię ogłuszy. Umiejętność nie niweluje stanu ogłuszenia.

,,Gniew płynie w jej żyłach."

Unikalna dla Zjawy przed 30 poziomem, po 30 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

HexHauntedGround.gif
Klątwa: Nawiedzona Ziemia

Dwa przeklęte totemy-pułapki pojawiają się na mapie. Gdy jakikolwiek Ocalały zniszczy jeden z totemów, na wszystkich Ocalałych zostanie nałożony efekt Narażenia trwający przez 40/50/60 sekund. Pozostały przeklęty totem zamienia się wtedy w zwykły totem.

,,Jej dom został zbezczeszczony."

Unikalna dla Zjawy przed 35 poziomem, po 35 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

Rancor.gif
Uraza

Jeden z ocalałych staje się twoją obsesją.

Za każdym razem, gdy ocalali ukończą naprawę generatora, obsesja dostrzega twoją aurę przez okres 5/4/3 sekund.

Za każdym razem, gdy ocalali ukończą naprawę generatora, dostrzegasz położenie wszystkich ocalałych przez okres 3 sekund.

Gdy ocalali naprawią wszystkie wymagane generatory, na obsesję zostanie nałożony efekt Narażony; będziesz mógł także zabić swoją obsesję.

Tylko jedna obsesja na mecz

Unikalna dla Zjawy przed 40 poziomem, po 40 poziomie przyswajalna wersja tej umiejętności jest możliwa do zdobycia przez innych Zabójców.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Broń: Postrzępiona Katana[edytuj | edytuj kod]

HK W01.png

Jednosieczny miecz przekazywany z pokolenia na pokolenie. Ostrze uległo stępieniu podczas szaleńczego ataku na rodzinę.

Moc: Opętanie Yamaoki[edytuj | edytuj kod]

FulliconPowers yamaokasHaunting.png

Zjawa może użyć swojej mocy - Opętania Yamaoki - aby przeniknąć do niematerialnego wymiaru i pojawić się w nowym miejscu.

 • Naciśnij i przytrzymaj przycisk, aby jej użyć. Zjawa opuści swoje ciało, a w czasie, gdy używasz mocy, twoja metafizyczna powłoka będzie dostrzegalna dla Ocalałych pod postacią iluzji.

Gdy Opętanie Yamaoki jest aktywne:

 • Zjawa może przez pewien czas swobodnie się przemieszczać i czyni to ze zwiększoną prędkością przez (5 sekund). Nie może jednak przechodzić przez obiekty.
 • Zjawa opuszcza świat fizyczny i ocalali stają się dla niej niewidoczni, niemniej jednak wciąż widać czerwone zarysowania pozostawiane przez biegnących Ocalałych.
 • Zjawa wydobywa z siebie głośny, przerażający krzyk zawsze wtedy, gdy używa mocy.
 • Gdy kończy się czas działania mocy, zwiększona prędkość ruchu utrzymuje się jeszcze przez chwilę po wyjściu ze świata duchów, a iluzoryczna postać zanika.

Korzystanie z Opętania Yamaoki zużywa pasek naładowania mocy, który z czasem automatycznie się odnawia (15 sekund). Pasek mocy musi być pełen przed jej ponownym użyciem.

Ciekawostki o Mocy[edytuj | edytuj kod]

 • Ocalali w zasięgu terroru iluzji nie będą słyszeć Zjawy poruszającej się w wymiarze. Ocalali poza tym zasięgiem usłyszą dźwięk, ale nie będą w stanie określić skąd dochodzi.
 • Ocalali nie słyszą oddechu Zjawy przemieszczającej się w wymiarze niematerialnym.
 • Zjawa słyszy wszystkie dźwięki, których źródłem są ocalali.
 • Zjawa widzi wszystkie interakcje ocalałych z otoczeniem, na przykład ruch trawy czy łodyg kukurydzy.
 • Opętanie Yamaoki aktywuje niektóre Umiejętności w odmienny sposób, z powodu obecności Zjawy w zasadzie w dwóch miejscach jednocześnie gdy przemieszcza się w wymiarze niematerialnym.
  • Dreszcz IconPerks spineChill.png aktywuje się w oparciu o fizyczną lokalizację Zjawy a nie jej iluzji.
  • Umiejętności związane z zasięgiem terroru Zjawy, takie jak Dywersja IconPerks diversion.png czy Nadzór IconPerks stakeOut.png, aktywują się w zasięgu terroru zarówno iluzji jak i postaci w wymiarze.
  • Umiejętności związane z aurą Zjawy ujawniają jej iluzję.
 • Zjawa nie może widzieć aur poruszając się w wymiarze. Dostaje jednak nadal powiadomienia dźwiękowe.

Dodatki do Mocy[edytuj | edytuj kod]

Ikona Nazwa Rzadkość Opis
FulliconAddon zori.png
Japońskie sandały
Pospolity
Wygodna para sandałów. Łatwe do założenia, łatwe do zsunięcia.
 • Nieznacznie zwiększa prędkość ruchu w trakcie korzystania z mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon shiawaseAmulet.png
Amulet fortuny
Pospolity
Talizman na szczęście.
 • Nieznacznie przedłuża działanie mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon origamiCrane.png
Żuraw z origami
Pospolity
Jeden z tysiąca orizuru mający sprawić, że marzenia staną się rzeczywistością.
 • Nieznacznie przyspiesza odnawiania się mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon giftedBambooComb.png
Bambusowy grzebień
Pospolity
Bambusowy grzebień z wąskimi ząbkami do rozplątywania rozczochranych włosów.
 • Nieznacznie przyspiesza ładowanie się mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon whiteHairRibbon.png
Biała wstążka
Niepospolity
Jedwabny grzebień służący do walki z niesforną fryzurą.
 • Średnio przyspiesza ładowanie się mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon rinsBrokenWatch.png
Zepsuty zegarek Rin
Niepospolity
Zepsuty zegarek na rękę. Na opasce znajduje się imię "Rin".
 • Średnio przyspiesza odnawianie się mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon muddySportsDayCap.png
Zabłocona sportowa czapka
Niepospolity
Zabłocona czapka z logiem szkoły średniej. Wyszyto na niej imię "Rin".
 • Średnio zwiększa prędkość ruchu podczas korzystania z mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon kaiunTalisman.png
Talizman Kaiun
Niepospolity
Talizman mający przynosić szczęście.
 • Średnio przedłuża działanie mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon juniperBonsai.png
Drzewko bonsai
Niepospolity
Mroczne drzewko bonsai z niebiesko-zielonymi liścmi. Stanowiło niegdyś tradycyjny symbol rodziny Yamaoka.
 • Nieznacznie zwiększa częstotliwość migania twojej postaci, gdy nie korzystasz z mocy.
FulliconAddon rustyFlute.png
Zardzewiały flet
Rzadki
Zardzewiały flet poprzeczny wydający przerażający dźwięk.
 • Znacznie przyspiesza odnawianie się mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon katsumoriTalisman.png
Talizman Katsumori
Rzadki
Talizman na szczęście.
 • Znacznie przedłuża działanie mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon katanaTsuba.png
Garda katany
Rzadki
Garda rodowego ostrza. Wykonana dla rodziny Yamaoka.
 • Nieznacznie zwiększa prędkość po wyjściu z duchowego świata.
 • Nieznacznie zwiększa okres trwania wspomnianego wcześniej przyspieszenia.
FulliconAddon dirtyUwabaki.png
Brudne japońskie kapcie
Rzadki
Wygodna para butów do chodzenia po domu.
 • Znacznie zwiększa prędkość ruchu podczas korzystania z mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon bloodyHairBrooch.png
Zakrwawiona broszka do włosów
Rzadki
Broszka do włosów pokryta zaschniętą krwią.
 • Znacznie przyspiesza ładowanie się mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon yakuyokeAmulet.png
Amulet Yakuyoke
Bardzo Rzadki
Talizman chroniący cię przed mrocznymi zakusami losu.
 • Średnio przedłuża działanie mocy Opętania Yamaoki.
 • Nieznacznie zwiększa prędkość ruchu podczas korzystania z mocy Opętania Yamaoki.
 • Znacząco przyspiesza odnawianie się mocy Opętania Yamaoka.
FulliconAddon wakizashiSaya.png
Pochwa miecza wakizashi
Bardzo Rzadki
Pochwa rodowego ostrza. Wykonana dla rodziny Yamaoka.
 • Średnio zwiększa prędkość po wyjściu z duchowego świata.
 • Znacząco zwiększa okres trwanie wspomnianego wcześciej przyspieszenia.
FulliconAddon prayerBeadsBracelet.png
Bransoletka z koralików
Bardzo Rzadki
Bransoletka obdarzona potężną mocą.
 • Znacząco zmniejsza okręg słyszalności przenikania podczas korzystania z mocy Opętania Yamaoki.
FulliconAddon driedCherryBlossom.png
Suszony kwiat wiśni
Bardzo Rzadki
Pokruszony, wysuszony kwiat wiśni. Stanowił niegdyś symbol śmiertelności.
 • Nieznacznie zwiększa częstotliwość migania twojej postaci, gdy nie korzystasz z mocy.
 • Nieznacznie przedłuża okres trwania tego zjawiska.
FulliconAddon mother-DaughterRing.png
Pierścionek od matki
Ultra Rzadki
Srebrny pierścionek z wygrawerowaną dedykacją "dla ukochanej córki".
 • Ogromnie zwiększa prędkość ruchu podczas korzystania z mocy Opętania Yamaoki.
 • Nie dostrzegasz czerwonych zarysowań pozostawionych przez biegnących ocalałych.
FulliconAddon fathersGlasses.png
Okulary ojca
Ultra Rzadki
Para okularów należących do ojca. Stanowiły kiedyś własność przepracowanego urzędnika.
 • Gry korzystasz z mocy Opętania Yamaoki, dostrzegasz ślady krwi pozostawiane przez rannych ocalałych.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Osiągnięcia

Aktualnie są 2 osiągnięcia związane ze Zjawą.

Ikona Nazwa Opis
Ach adeptSpirit.jpg
Ekspert Zjawy Poświęć wszystkich czterech ocalałych grając Zjawą; uczyń to podczas publicznej rozgrywki i używaj jedynie trzech unikalnych umiejętności Zjawy.
Ach conniption.jpg
Napad Furii Powal ocalałych po wyjściu ze świata duchów; uczyń to 50 razy podczas publicznych rozgrywek.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowy wygląd jest dostępny w sekcji Zjawy w artykule Sklep.

Gracze mogą dostosować swoją postać wybierając odpowiedni styl ubrań w każdej z kategorii. Zakrwawiony ubiór jest dostępny po osiągnięciu poziomu 50 postaci i odpowiednich poziomów Prestiżu.

Do ubioru Zjawy należą:

Głowa Tors Broń

Prestiż[edytuj | edytuj kod]

 • Prestiż I - Zakrwawiona Katana (Broń)
 • Prestiż II - Zakrwawione Sarashi (Tors)
 • Prestiż III - Zakrwawiona Zjawa (Głowa)

DLC[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Rozszerzenia do gry

Zjawa aktualnie jest częścią jednego płatnego rozszerzenia:

Dostępne DLC[edytuj | edytuj kod]


Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Zjawa jest piątą kobietą zabójcą.
 • Byt IconHelp entity.png pierwotnie wybrał ojca Rin na nowego Zabójcę.
  • Podczas starcia Rin z jej ojcem, Byt dostrzegł większy potencjał w szaleństwie Rin niż w desperacji jej ojca, dlatego została ona wybrana na nowego Zabójcę.
 • Zjawa pozostawia czasem po sobie nieruchome obrazy samej siebie co może dezorientować ocalałych.
 • Zjawa jest jednym z 4 Zabójców ze świecącymi oczami.
 • Zjawa jest pierwszym Zabójcą, który niszczy palety i generatory przy użyciu swojej broni.
  • Wiedźma IconHelpLoading hag.png używa do tego swych rąk. Ponieważ ręka Wiedźmy jest również jej bronią, podchodzi ona w zasadzie pod obie kategorie, jednak przyjęło się, że używa ona do tej czynności swojej ręki.
 • W pierwszym trailerze First Cut, głosu Zjawie użycza Isabelle Mocquard.
  • W grze natomiast, głosu Zjawie użycza Gabrielle Murphy, znana w społeczności jako not_Queen.
 • Zjawa jest jednym z dwóch Zabójców posiadających mimikę twarzy, druga to Klaun IconHelpLoading clown.png.
  • Twórcy stworzyli specjalny mechanizm animacji twarzy tylko dla tej postaci.
  • Dzięki temu potrafi ona okazać szeroki zakres emocji.


OCALALI IconHelpLoading survivor.png
DF charSelect portrait.png Dwight Fairfield MT charSelect portrait.png Meg Thomas CM charSelect portrait.png Claudette Morel JP charSelect portrait.png Jake Park NK charSelect portrait.png Nea Karlsson LS charSelect portrait.png Laurie Strode
AV charSelect portrait.png Ace Visconti BO charSelect portrait.png Bill Overbeck FM charSelect portrait.png Feng Min DK charSelect portrait.png David King ES charSelect portrait.png Quentin Smith FS charSelect portrait.png Detektyw Tapp
GS charSelect portrait.png Kate Denson HS charSelect portrait.png Adam Francis KS charSelect portrait.png Jeff Johansen MS charSelect portrait.png Jane Romero AW charSelect portrait.png Ash Williams
ZABÓJCY IconHelpLoading killer.png
TR charSelect portrait.png Evan MacMillan - Traper WR charSelect portrait.png Philip Ojomo - Widmo HB charSelect portrait.png Max Thompson Jr. - Wieśniak NR charSelect portrait.png Sally Smithson - Pielęgniarka SH charSelect portrait.png Michael Myers - Kształt HA charSelect portrait.png Lisa Sherwood - Wiedźma
DO charSelect portrait.png Herman Carter - Doktor BE charSelect portrait.png Anna - Łowczyni CA charSelect portrait.png Junior Sawyer - Kanibal EK charSelect portrait.png Freddy Krueger - Koszmar FK charSelect portrait.png Amanda Young - Świnia GK charSelect portrait.png Jeffrey Hawk - Klaun
HK charSelect portrait.png Rin Yamaoka - Zjawa KK charSelect portrait.png Frank, Julie, Susie, Joey - Legion MK charSelect portrait.png Adiris - Plaga OK charSelect portrait.png Danny Johnson - Ghost Face
NIEZAUWAŻENI BOHATEROWIE
Alex Benedict Baker Byt Vigo i wiele innych...
NIEUŻYWANE/SPEKULOWANE POSTACIE
Smasher Teacher